poniedziałek, 1 października 2012

Pobieraczek.pl płacić czy nie? Jak usunąć konto?

Temat rzeka czyli Pobieraczek.pl Pewnie nie raz spotkaliście się z tym tematem, czytając artykuły w prasie, oglądając telewizję. Zapewne w swoim bliskim otoczeniu też poznaliście kogoś "wrobionego" w pobieraczka ;) Ja osobiście znam 2 osoby, które otrzymały monity z pobieraczka dotyczące nakazu zapłaty należności za korzystanie z tego serwisu. I uwaga! Co najmniej jedna z tych osób tylko się zarejestrowała na stronie! Absolutnie nie ściągała plików, tylko zarejestrowała konto. Sama strona https://www.pobieraczek.pl/ nie urzeka pięknem wykonania, ale może "piękno" tkwi tu właśnie w prostocie ;) Na stronie powita Was u góry piękny baner "10 dni pobierania bez opłat" I tutaj właśnie diabeł tkwi w szczegółach. Dostęp jest za 10 dni za darmo, ale to tak jak np. z ofertą telewizji cyfrowej. Też mamy oferty nawet 3 miesiące za darmo. No ale warunkiem otrzymania promocji jest podpisanie umowy np. na 2 lata ;).
Dlatego po założeniu konta, i upłynięciu 10 dni otrzymacie informację na adres email nakaz zapłaty należności za korzystanie z pobieraczka ;) No cóż ale my nie korzystaliśmy ;) Niestety tutaj nam nakazują zapłacić za samo umożliwienie pobierania :-D Musicie sami przyznać, że to sprytne bo zapewne właścicielowi serwisu nie grożą jakieś znaczne kary w przypadku przegranej sądowej.
Tu niestety sami jesteśmy sobie winny bo nie przeczytaliśmy Regulaminu dostępnego przecież na stronie logowania > Regulamin Pobieraczka.  Regulamin jest oczywiście dłuuuuuuuuuuugi i nikt go nie czyta. Pokrótce z tego przydługiego regulaminu (opracowanego na bank przez sprytnego prawnika) wynika, że spółka nie udostępnia plików, tylko zapewnia samą możliwość wymiany danych ;) Cóż sprytne..
Zgodnie z regulaminem rejestracja jest równoznaczna z podpisaniem umowy. Na rozwiązanie umowy mamy 10dni ;) Te 10 dni w trakcie, których każda normalna osoba skuszona darmowym okresem testów nie interesuje niczym więcej niż pobieraniem plików.
Tak więc w regulaminie podany jest cennik usługi i kwota odszkodowania, którą według pobieraczka musimy ponieść w sytuacji narażenia tej firmy na straty ;)
Tak więc jak usunąć konto z pobieraczka? Większość stron, serwisów radzi IM nic nie płacić. Z czego to wynika? Jak można wyczytać według autorów wielu porad po prostu serwisowi nie opłaca się robić szumu i Was podawać do sądu. Tym bardzie jeśli rejestracji dokonała osoba niepełnoletnia. Raczej wystarczają im osoby o słabszej psychice, które po prostu zapłacą. Co Wy zrobicie zależy do waszej decyzji. Tak więc konto na pobieraczku według regulaminu można usunąć w ciągu 10 dni wysyłając maila na bok@pobieraczek.pl W praktyce jak radzą prawnicy, pobieraczek powinien nas powiadomić pisemnie o zawarciu umowy i tak naprawdę mamy 3 miesiące na jej rozwiązanie. Musimy po prostu przysłać wypowiedzenie umowy (listem poleconym) na adres firmy. I to powinno wystarczyć. Możemy dostać dosyć niezrozumiała odpowiedź, że nie możemy rozwiązać umowę bo to i tamto.. ale to standardowa procedura pobieraczka i oni takie odpowiedzi mają w małym palcu.
List polecony, wraz z kopią odpowiedzi od Pobieraczka powinien być wysłany do najbliższego rzecznika konsumentów. Poniżej kilka linków do artykułów m.in. do informacji dostępnej na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak widać na stronie Urząd nie kwestionuje prawda firmy do dochodzenia należności ale powinno to się odbywać w majestacie prawa:
http://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=3404
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2012/19/masz-problem-z-pobieraczkiem-pomoze-ci-darmowa-infolinia.aspx
Poniżej możemy sobie poczytać jak łatwo trafić na pobieraczka nie wiedząc, że to ON:
http://www.komputerswiat.pl/blogi/blog-redakcyjny/2012/03/pobieraczek-opanowal-google-cena-naiwnosci-moze-byc-wysoka.aspx

-->

1 komentarz:

  1. A co mogę zrobić jeśli konto na pobieraczku mam już 2 lata? Nie korzystałam z niego, nawet o nim zapomniałam. Wiadomość z wezwaniem do zapłaty (przez e-mail) dostałam właśnie po 2 latach (zakładając konto byłam niepełnoletnia. Prawdopodobnie podałam nieprawdziwe dane, ale jest IP. Napisałeś ze to po prostu wyłudzacze osób o słabej psychice, i oczywiście się z tym zgadzam. Widziałam artykuły, czy reportaże w wiadomościach o tej stronie, ale czy faktycznie czekają tylko aż ktoś się wystraszy i zapłaci, a reszcie dają spokój, czy jednak mogę mieć problemy?

    OdpowiedzUsuń