poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Jak zablokować stronę internetową (Porno itd..)

Często chcemy zablokować dostęp do określonych stron na naszym najczęściej wspólnie użytkowanym komputerze. Często zdarza się to gdy widzimy, że nasze dziecko wchodzi na strony z erotyką, grami itd.
Powody zablokowania danych stron, serwisów mogą być różne.
Jeśli jesteśmy np. administratorami danej sieci komputerowej to możemy zablokować dostęp do określonych stron wymuszając komunikację sieciową użytkowników poprzez specjalny, zainstalowany przez nas serwer proxy.
Popularnym i darmowym serwerem proxy jest przykładowo http://www.squid-cache.org/.
Jeśli nie mamy możliwości skonfigurowania własnego proxy to możemy skonfigurować router by korzystał z proxy umożliwiającego blokowanie niepożądanej zawartości. Taką darmową usługę zapewnia firma OpenDNS. W usłudze OpenDNS FamilyShield po jej konfiguracji odpowiednie filtry są aktualizowane automatycznie. Oprócz blokowania niepożądanych treści usługa blokuje strony zawierające wirusy itd. Strona jest po angielsku ale bez problemu znajdziecie opis konfiguracji blokady wpisując w wyszukiwarkę przykładowo "Open DNS FamilyShield konfiguracja".
Ok ale jeśli po prostu użytkujemy dany komputer i mamy na nim uprawnienia administracyjne to możemy zablokować dane strony używając pliku hosts.
Jak wyedytować plik hosts?
Musimy wejść na ścieżkę C:\Windows\System32\drivers\etc klikamy na plik hosts i wybieramy otwórz za pomocą Wordpad i przykładowo aby zablokować http://www.playboy.com/ wpisujemy:
127.0.0.1 www.playboy.com
Od tej chwili ktokolwiek wchodzący na tą stronę nic nie zobaczy.
W ten sposób w kolejnych liniach możemy dodać mnóstwo innych stron.
To bardzo prosty sposób. Możemy również użyć płatnego lub bezpłatnego oprogramowania do blokady niepożądanych stron, przykładowo:

   Dostępne funkcje programu Norton Online Family   
NOWOŚĆ! Monitorowanie smartfonów z systemem Android
nowa aplikacja Norton Safety Minder: Mobile Edition dla systemu Android umożliwia monitorowanie aktywności internetowej na smartfonach i blokowanie potencjalnie niebezpiecznych witryn za pomocą usługi Norton Online Family
Monitorowanie i blokowanie korzystania z Internetu
czytelny raport przedstawia WSZYSTKIE witryny internetowe, które dziecko odwiedza lub próbuje odwiedzić. Można przejść do witryn odwiedzonych przez dzieci i zablokować określone witryny lub typy witryn.
Limity czasu
Można ustawić limity czasu spędzanego przez dzieci przy komputerze, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo czasu w sieci i umożliwić im nabranie dobrych nawyków zarządzania czasem spędzanym przy komputerze. Można nawet ograniczyć użytkowanie komputera do określonych godzin lub dni tygodnia.
Można sprawdzić, do których sieci społecznościowych należą dzieci i w jaki sposób przedstawiają się w Internecie (nazwisko, wiek, zdjęcie w profilu). Wiedząc, co robią dzieci, można im lepiej doradzić i ułatwić dokonywanie mądrych wyborów.
Monitorowanie rozmów internetowych**
Monitoruje wiele dużych serwisów i informuje, z kim i o czym dzieci rozmawiają przez Internet, dzięki czemu można sprawdzić, czy dzieci rozmawiają z odpowiednimi osobami i na właściwe tematy. Dowiesz się także, czy nikt nie nęka dzieci w cyberprzestrzeni lub czy one kogoś nękają za pomocą rozmów internetowych.
Jest to program od Microsoft zawarty w ramach pakietu Windows Live. 
Cytat:

"Funkcja Bezpieczeństwo rodzinne udostępnia witrynę sieci Web oraz bezpłatny program instalowany na komputerach używanych przez dzieci, który pozwala zachować kontrolę nad ich działaniami w sieci, pozostawiając im jednocześnie pewien zakres swobody. Funkcja Bezpieczeństwo rodzinne pozwala również zapobiegać wyświetlaniu przez dzieci witryn sieci Web, których nie powinny oglądać, oraz ograniczyć wybór osób, z którymi mogą one rozmawiać, do tych, które zostały zaakceptowane przez rodziców."

Jest wiele programów tego typu, również płatnych. Z łatwością je wyszukamy wpisując w przeglądarkę "Blokada stron internetowych program".
Oczywiście swoje zabezpieczenia mają też niektóre przeglądarki np. Opera aczkolwiek to blokada dosyć łatwa do obejścia.
Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych programów i metod zablokowania niepożądanych stron. Jeśli jakieś znacie to proszę napiszcie w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie lepiej jest zablokować stronę z poziomu routera. Jest to proste: http://www.coreblog.pl/blokowanie-strony-na-routerze/ a jednocześnie skuteczne, no i komuś będzie trudniej usunąć tę blokadę.

    OdpowiedzUsuń