wtorek, 7 lutego 2012

Jak założyć bloga? Blog dla Ciebie :)Tak więc jak założyć bloga?
Nie ma nic prostszego. Należy znaleźć swój temat, coś na czym się dobrze znacie. Możecie pisać np. o swoim zawodzie, o pracy. Blog musi mieć jakąś tematykę, musi być o czymś. Ja osobiście nie zawsze to stosuję, tzn. czasem moje blogi są o wszystkim i o niczym i widzę, że nie tędy droga. Google i odbiorcy źle pozycjonują blogi o wszystkim. Nikt nie będzie czytał wypocin w stylu, dzisiaj byłem tu i tu i spotkałem ciotkę taką a taką.
Przykładowo jeden z moich blogów http://komputerowypoznan.pl ma konkretny temat dotyczący rozwiązywania konkretnych problemów informatycznych, prostych rozwiązań it na problemy czytelników.
I z tego co widzę ten blog ma rosnące grono czytelników. Tak więc temat musi być konkretny. Możecie się zdziwić ilu ludzie chciałoby poznać w szczegółach pracę drwala, poznać tajniki i kruczki naprawy samochodów, poznać pikantne szczegóły pracy sprzątaczki (ale to już było ;). Możecie również komentować bieżące wydarzenia polityczne, społeczne itd..
A na jakiej platformie założyć bloga?
Najlepiej żeby był to Wordpress, ewentualnie Joomla (blog informatyczny komputerowypoznan jest oparty na Joomla). Co prawda Wordpress jest dużo lepszy do celów blogowania ponieważ lepiej się pozycjonuje w Google, ma świetne darmowe skórki itd.
Oczywiście własny blog jest najlepszy ponieważ możecie na nim zarabiać i dostosowywać układ reklam dowolnie. Jest to kluczowe ponieważ ludzie szybko się przyzwyczajają do standardowego układu reklam i je po prostu ignorują. Oczywiście do założenia własnego bloga potrzebujecie własnej domeny i serwera WWW. Nie będę się o tym zbytnio rozpisywał ponieważ temat założenia własnej strony internetowej (a co się rozumie również bloga) opisałem w artykule "Jak założyć własną stronę za darmo".
Oczywiście są również darmowe platformy blogowe. Nie jest to elastyczne jak własny blog ale pozwala zacząć. W późniejszym okresie bloga można by przenieść na własną platformę. Jest to co prawda trochę uciążliwe ale wykonalne. Darmowe platformy blogowe to:
http://pl.wordpress.com/
www.blogger.com/
Ja osobiście preferuję bloggera, co zresztą widać ;) W blogerze mamy do wyboru trochę całkiem fajnych szablonów. Możemy w miarę elastycznie decydować o układzie elementów na stronie np. ile postów się wyświetli, informacje o postach archiwalnych, szerokość kolumn i całego bloga. Możemy dodawać bodajże setki gadgetów wzbogacających stronę. Można dodawać mnóstwo zdjęć. Ja osobiście nie znalazłem informacji o ograniczeniach rozmiaru naszych blogów na bloggerze. System komentarzy pod postami ma odpalonego antyspama. Nowe posty pojawiają się bardzo szybko w wynikach wyszukiwania.

Posty piszemy korzystając z edytora jak i z szczegółowego widoku kodu HTML.
I jeszcze jedna wisienka na torcie. Na bloggerze możemy również zarabiać wchodząc na zakładkę "Zyski" i integrując naszego bloga z platformą AddSense . Dzięki temu na naszym blogu możemy umieścić reklamy Google zarabiając na nich w miarę wzrostu oglądalności. Mamy więc założonego bloga za darmo i dodatkowo jak widać również na tym blogu mamy reklamy na, których zarabiamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz