niedziela, 2 czerwca 2013

Jak zorganizować ślub za granicą? Dokładny opis..

-->
Postanowiliście zorganizować ślub za granicą? Wykonalne ;) ale pamiętajcie, że czeka Was mnóstwo formalności i dokumentów do załatwienia. Artykuł jest pisany z własnego doświadczenia tak więc informacje są sprawdzone.
Tak więc po kolei.
Możecie zapomnieć o załatwieniu dokumentów w dwa tygodnie. To po prostu za mało czasu. Jeśli chcecie mieć zarówno ślub kościelny jak i cywilny to napotkacie na trudności ze strony urzędów i kościoła.
Załatwianie ślubu należy rozpocząć od znalezienia osoby zwanej wedding coordinator (czyli organizator ślubu). Takich firm jest bardzo, bardzo dużo. Jeśli znacie języki obce to możecie skorzystać z zagranicznego organizatora ślubu. Jeśli posługujecie się głównie językiem polskim to musicie przeszukać internet wpisując w wyszukiwarkę "organizujemy ślub za granicą" czy coś w tym stylu. Oczywiście mógłbym podać jakąś wiarygodną firmę ale wiadomo reklama kosztuje :)
Musicie się też zastanowić jakie kierunki świata wam odpowiadają, gdzie byście chcieli zabrać wasz wymarzony ślub. Najlepiej żebyście znaleźli co najmniej kilka firm i wysłali do nich wszystkich zapytanie o organizację ślubu, koszty, niezbędne dokumenty.
Jeśli chodzi o koszty to są na ogół porównywalne z kosztami ślubu + wesela na miejscu. Czyli macie w cenie ślub cywilny + kościelny + podróż poślubna w cenie standardowego ślubu i wesela. Oczywiście goście powinni sobie sami zapłacić za dojazd i hotel, inaczej koszty was zjedzą. Przy większej ilości gości można zapewne negocjować lepsze ceny w  hotelu.
Dlaczego kilka firm? Przykładowo gdy wysłałem prośbę do jednej z firm o możliwość organizacji ślubu w Chorwacji otrzymałem pierwszą informację po upływie 1.5 miesiąca!!!
Po wstępnym kontakcie warto sprawdzić wiarygodność firmy. Z pewnością działalność firmy pozostawia jakiś ślad w Internecie. Powpisujcie w przeglądarkę dane firmy, dane kontaktowe osób itd.
Ok zajmijmy się dokumentami. Jakie dokumenty potrzebujemy?
Przede wszystkim  jeśli chcemy wziąć ślub kościelny musimy się upewnić czy w danym kraju kościół ma podpisany z Państwem umowę konkordatową. Umowa konkordatowa oznacza, że jeśli bierzemy ślub kościelny to jest on również ważny urzędowo jak ślub cywilny. Czyli dwa w jednym :)
Jeśli takiej umowy nie ma to musimy wziąć zarówno ślub cywilny jak i kościelny. W sumie tak jest nawet lepiej bo przyjemności nigdy za wiele :)
Tak więc jakie dokumenty na przykładzie Cypru:

- Ślub cywilny
Ważny paszport lub dowód osobisty. W przypadku Cypru wystarczy dowód osobisty zarówno do załatwienia formalności urzędowych jak i żeby wjechać do kraju (Cypr nie jest w Schengen ale to po prostu oznacza, że musimy pokazać kilka razy nasz dowód osobisty.
Odpis Aktu Urodzenia (najlepiej wersja wielojęzyczna) - dokument wystawiany jest przez urząd stanu cywilnego (USC) właściwy dla miejsca urodzenia; odpis ma ważność 6 miesięcy od daty wydania.
Ten dokument spokojnie można załatwić wcześniej. Jak widać ma długą datę ważności. Czyli jedziemy do urzędu stanu cywilnego i prosimy o wielojęzyczny odpis aktu urodzenia.  Zwykły odpis jest darmowy. Wielojęzyczny kosztuje około 40 zł (nie pamiętam dokładnie ;). Dokument dostajemy od ręki. Jeśli urząd jest sprawny, ma system kolejkowy itd. to jakieś 20 do 40 minut czekania.
Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą - dokument wystawiany jest przez urząd stanu cywilnego (USC) właściwy dla miejsca zamieszkania; odpis ma ważność 3 miesięcy od daty wydania. Czyli pamiętajmy, że nie ma co iść do urzędu miasta / gminy wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem. Czyli nasz czas się skróca do 3 miesięcy i zaczynamy się śpieszyć :).
Tak więc idziemy z naszą narzeczoną do urzędu. Zabieramy dowody osobiste i czekamy na zaświadczenie, że nie jesteśmy bigamistami i możemy wziąć ślub za granicą. Jest to również załatwiane na miejscu. Wymaga poczekania aż urzędnik potwierdzi informacje z odpowiednimi bazami danych. Nie pamiętam czy to coś kosztuje ale pewnie znów grosze.
Zaświadczenie będzie potrzebne do księdza w waszej lokalnej parafii (jednego z narzeczonych). Bez tego nawet nie fatygujcie się o księdza bo obecnie w kościele jest nawet więcej formalności niż przy ślubie cywilnym. Dla księdza robimy kopię / skan zaświadczenia tak aby miał do włożenia w swoje akta.
Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą musi posiadać klauzulę Appostille, którą można uzyskać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie - koszt to 60 zł za jedną pieczęć. Tak wiec z naszym zaświadczeniem musimy udać się do Warszawy i załatwić odpowiednie pieczęcie. Oczywiście jeśli macie dobrego organizatora to załatwi to za was.
Kserokopie paszportów świadków lub dowód osobisty (oryginały do wglądu na miejscu). Oczywiście jeśli nie macie kogoś kto również pojedzie z wami za granicą możecie zorganizować świadków na miejscu.
Często sami organizatorzy mogą pełnić dodatkowo rolę świadków. Musicie ich wtedy zapytać czy wam pomogą w tej kwestii. Wymagane są dwie osoby w charakterze świadków.

Po przylocie na miejsce ślubu udajecie się z organizatorem do miejscowego urzędu stanu cywilnego i rejestrujecie wszystkie dokumenty. Jeśli jest to tak zwana miejscowość ślubów to urzędnicy są bardzo profesjonalni i załatwią wszystkie formalności błyskawicznie. Zadadzą wam kilka pytań (prostym językiem, nie musicie być poliglotami) apropo waszych danych osobowych itd.
Oczywiście musicie uiścić odpowiednią opłatę za ślub cywilny (przykładowo na Cyprze 430 Euro).
Po załatwieniu dokumentów zostaje ceremonia ślubu cywilnego. Ceremonia odbywa się w wyznaczonym dniu i może odbyć się gdziekolwiek w obecności urzędnika stanu cywilnego. Przykładowo w waszym hotelu przy plaży (na samej plaży w UE nie można brać ślubu). Ceremonia jest w miarę krótka (około 15 minut).
Urzędniczka powie wam swoje regułki jakich zasad powinniście przestrzegać i zapyta czy chcecie wypowiedzieć standardowe ślubowanie czy też macie przygotowany własny wzór ślubowania. Ślubowanie może się odbyć w waszym języku ojczystym.

Jeśli macie szczęście (a tak jest np. na Cyprze) znajdziecie polskiego księdza, który wśród szumu wentylatorów (jeśli to gorący kraj ;) udzieli wam ślub kościelny.

- Ślub kościelny
Tu będzie dużo zachodu. Musimy załatwić licencję na ślub za granicą.
Licencja na ślub poza Kościołem, do której należy Para Młoda lub jedno z narzeczonych
Licencja, jest najważniejszym dokumentem i powinna być przygotowana w języku angielskim, włoskim lub łacinie, lub przetłumaczony na jeden z w/w języków przez tłumacza przysięgłego. Wszystkie dokumenty przesłane wcześniej przez proboszcza, powinny być zatwierdzone przez biskupa, a następnie wraz z jego zgodą, czyli Licencją wysłane na adres kurii za granicą (mailem lub faks z adresu kurii)
Wymagane dokumenty do ślubu kościelnego (licencja) muszą być dostarczone na cztery tygodnie przed wyznaczoną datą ślubu (znowu czas, musimy się mocno pilnować, bo na bank jeśli coś się ma przydarzyć do się przydarzy). Czyli mówiąc prostym językiem najpierw proboszcz wystawia nam licencję z danymi lokalizacji ślubu, naszymi danymi, danymi świadków.
My tą licencję zabieramy i jedziemy do kurii właściwej dla naszego miejsca zamieszkania. Oczywiście najpierw zadzwońcie do kurii i upewnijcie się w jakich godzinach pracuje ksiądz zajmujący się ślubami za granicą. Jeśli nie ma przeciwwskazań powinno to zająć kilka minut. Cała formalność to podbicie waszej licencji pieczęcią kurii i podpisaniem przez arcybiskupa.
I tutaj pierwszy kruczek. Jeśli wasza licencje była wystawiona po polsku to musie ją przetłumaczyć za pośrednictwem tłumacza przysięgłego i dostarczyć oryginał wraz z tłumaczeniem na miejsce ślubu. Dlatego upewnijcie się, że proboszcz waszej parafii ma wzór dokumentu licencji po łacinie (lub np. po angielsku).
Z doświadczenia wiem, że pomimo tego, że tego typu dokumenty są ogólnie dostępne to proboszcz może mieć wzór tylko po polsku.
Kruczek nr 2. Upierdliwy proboszcz zagranicznej parafii, czytaj formalista. Będzie od was bezwzględnie wymagał dodatkowego potwierdzenia dokumentów przez kurię. Dlatego będąc w kurii podajcie numer fax lub email parafii za granicą z prośbą o przesłanie skanu licencji + najlepiej innych dokumentów typu (świadectwo chrztu, bierzmowania, licencja, rozmów przedmałżeńskich) na ten adres.
Oczywiście żeby załatwić licencję należy najpierw załatwić wszystko z proboszczem parafii jednego z narzeczonych czyli dostarczyć dokumenty wymagane przez kościół czyli:
- świadectwo chrztu i bierzmowania. Jest to jeden dokument i nie wymaga tłumaczenia. Nie każdy wie gdzie szukać swojego aktu bierzmowania :) Otóż wszystkie dokumenty zawsze trafiają do parafii waszego chrztu (tam też trafią wasze dokumenty ślubne). Tak więc jeśli mieliście chrzest w Zakopanym, bierzmowanie w Gdańsku a mieszkacie w Warszawie to wasz dokument chrztu / bierzmowania znajdziecie w Zakopanym :)
- Zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego. To cykl kilku spotkań z narzeczonymi i księdzem w parafii jednego z narzeczonych. To forma wykładów na temat małżeństwa w większym gronie.
- Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Są to powiedzmy dosyć niezwykłe (i na tym pozostanę) spotkania z osobami powiedzmy uduchowionymi na tematy prokreacji w małżeństwie itd.. Płatne na ogół 50 zł od spotkania a samych spotkań powinno być około trzech.
- Zapowiedzi, czyli informacja w kościele parafii, że będziecie brali ślub. Tu możecie cierpliwie wyjaśnić księdzu, że skoro ślub jest za granicą to zapowiedzi są niepotrzebne.
- Dokument rozmów przedmałżeńskich. Jest to kilku stronicowy dokument w którym ksiądz nas przepytuje  o zawód, czy nie mamy podejrzanych skłonności, czy nie jesteśmy rodzeństwem itd.
Po załatwieniu formalności dostaniemy kartki do spowiedzi. Spowiedź możemy załatwić w naszej parafii lub za granicą.
Pamiętajmy, że bardzo ważny jest stały kontakt z parafią zagraniczną żeby się nie okazało przed ślubem, że jakiś dokumentów brakuje.

Po ślubie dokumenty kościelne są dostarczane przez miejscowego księdza na adres polskiej kurii.
Dokumenty ze ślubu cywilnego dostarczacie sami do urzędu cywilnego waszej gminy / miasta.
Oczywiście i tutaj napotkacie na problemy. Przykładowo wasz certyfikat ślubu musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
Jeśli natomiast macie w imionach i nazwiskach polskie znaki diaktryczne to będziedzie jeszcze musieli załatwić odpisy zupełne aktów urodzenia.
Poniżej przykładowy film ze ślubu w ogrodzie hotelowym nad plażą. Prawda, że pięknie?

--> ps. Post będzie poszerzany o kolejne informacje
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz