wtorek, 29 maja 2012

Dlaczego nie chomikuj?

Pewnie się zastanawiacie dlaczego polecałbym uważne zastanowienie się nad ściąganiem nielegalnych plików z serwisu Chomikuj.pl ?
Odpowiedź  nie jest taka jednoznaczna. Serwis Chomikuj.pl jest doskonale zaprojektowany i z samego dzielenie się plikami niemalże ociera się o coś na kształt plikowego serwisu społecznościowego
Ludzie naprawdę angażują się w dzielenie plikami i często nielegalnym rozpowszechnianiem dóbr kultury tzn. muzyki, filmów, oprogramowania.
Oczywiście każdy zakładając konto na Chomikuj.pl czyta politykę portalu i wie, że nie powinien rozpowszechniać nielegalnych plików no ale cóż życie swoje.
Problem z Chomikuj polega też na tym, że często nie zdajemy sobie sprawy o "nielegalności" plików.
Czasem oczywiście możemy (i powinniśmy) domyślić się, że dany plik nie jest do końca legalny.
No ale cóż, przyznajmy chomikuj.pl ma świetną szatę graficzną, świetną pomoc, pliki ściąga się łatwo i przyjemnie.
Ale niestety nasz policja kocha podglądać użytkowników na ich chomikach. Wynika to z tego, iż nasz policja również lubi ułatwienia ;) i woli szukać piratów wśród użytkowników chomików niż torrentów lub protokołu magnet. Teoretycznie serwis nie udostępnia naszych danych (trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy nie zrobi tego na polecenie prokuratury). Lecz nasza policja ma swoje metody i jak można poczytać na forach np. na tym http://odjechani.com.pl/Thread-Policja-i-u%C5%BCytkownicy-chomikuj , policja namierza adresy IP zarówno twórców najbardziej znanych chomików jak i ich użytkowników.
Następnie dostajemy zaproszenie i mili panowie ( i oczywiście panie ;) zadają nam bardzo trudne pytania, mogą nam też zabrać nasz ukochany sprzęt komputerowy, a wiadomo, że na każdego internautę hak się znajdzie ;).
Oczywiście pamiętajmy, że jeśli już ktoś nas nachodzi i ma nakaz przeszukania, to przeczytajmy ów nakaz uważnie.
I przede wszystkim nie bądźcie leniwi i jeśli już nie jesteście pewnie co ściągacie to użyjcie jakiegoś klienta i protokołu magnet, zamiast prostego ściągania plików ze strony.
Chomikuj to miły serwis do dzielenia się darmową muzyką (na otwartej licencji), dokumentami, zdjęciami itd. Ale zdecydowanie odradzam nielegalne działania.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz