piątek, 10 lutego 2012

Jak znaleźć pracę?


Szukanie pracy jest niezmiennie nużąca czynnością ale niestety jest to nasz obowiązek.
Aby znaleźć pracę nigdy nie można spocząć na "laurach". Nasz dzień należy codziennie rozpoczynać od kupna gazet z ogłoszeniami. Warto wiedzieć kiedy kupować jakie gazety.
Przykładowo w poniedziałek kupujemy "Gazetę wyborczą" ponieważ ogłoszeń jest najwięcej. W przypadku gazet regionalnych kupujemy je najczęściej w sobotę.
Oczywiście należy niezwłocznie przeczytać wszystkie oferty i wybrać te warte grzechu, podkreślając je ładnie mazakiem. Ok odkładamy na chwilę gazetę i siadamy przy komputerze. Jest bardzo wiele portali internetowych na, których wyszukiwanie aktualnych ofert pracy jest bardzo szybkie i dodatkowo możemy ustawiać bardzo spersonalizowane wyniki wyszukiwań. Według mnie najlepsze portale oferujące ogłoszenia o pracę to:
- gazetapraca.pl serwis Gazety Wyborczej bardzo dobry
www.pracuj.pl również bardzo popularny serwis. Niestety na ogół swoje CV musimy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem serwisu
- jobrapido bardzo dobry serwis umożliwiający automatyczne wysyłanie powiadomień o ofertach według skonfigurowanych wyszukiwań
- praca.pl serwis bardzo podobny do pracuj.pl aczkolwiek wydaje się bardziej przejrzysty od pracuj.pl
- praca.gradka.pl znany serwis drobnych ogłoszeń, oferujący również ogłoszenia o pracę, w większym stopniu właśnie drobne ogłoszenia
Oczywiście tego typu serwisów jest dużo więcej. Musicie się dobrze zastanowić, które wybrać aby nie tracić za dużo czasu na serwisy mało wartościowe. Oczywiście są również portale z ogłoszeniami branżowymi, specjalistyczne, skierowane tylko i wyłącznie do np. informatyków itd..
Przy okazji warto podkreślić, że według mnie najlepiej własnoręcznie wejść na strony tych serwisów i po prostu przejrzeć aktualną ofertę. Można oczywiście skonfigurować automatyczne powiadomienia na maila o nowych ofertach (skonfigurowane według odpowiednich kategorii), lecz skłania to raczej to do lenistwa, ponieważ z każdym kolejnym mailem czytamy je coraz mniej uważnie.
Według mnie jedyny portal, na którym warto skonfigurować automatyczne powiadomienia to jobrapido .
Ok tak, więc codziennie przeglądamy oferty pracy, jemy obiadek i znów do pracy ;) tzn. do pracy związanej z szukaniem pracy. 
Mamy spisane super oferty dnia ;) Najpierw wysyłamy na te oferty zanim nasz umysł się zmęczy i znuży ;) Pamiętajmy, że nasze CV musi być czytelne, bez błędów i musi się wyróżniać. Napiszmy je inaczej niż inni, umieśćmy zdjęcie np. na środku, wysyłajmy tylko kolorowe zdjęcia! Czcionka ma być czytelna bez szaleństw i ozdobnych szlaczków. I pamiętajmy, że jeśli mamy mamy np. magistra to czasem warto ukryć ten fakt (przykładowo jeśli ubiegamy się o pracę w sklepie). Pamiętajmy też o chronologii, to co najnowsze umieszczamy na górze danego działu. Nie piszmy o wszystkim chyba, że ma to głębszy sens tzn. np. napiszmy o dwóch ostatnich miejscach pracy a nie o wszystkich naszych posadach. Jeśli nasze dotychczasowe doświadczenie nie jest związane ze stanowiskiem o które się ubiegamy to w naszym CV przy opisie poprzednich stanowisk warto napisać o doświadczeniu, które jest zbliżone, może się przydać.
Przykładowo jeśli pracowałeś jako nauczyciel to starając się o pracę biurową napisz, że w poprzedniej pracy musiałeś się nauczyć takich a takich urządzeń.
List motywacyjny piszcie zawsze indywidualnie pod ofertę, nie kopiujcie "100%towe" gotowce z internetu ;)
Warto to robić gdyż w końcu napewno traficie z listem pod gusta danego pracodawcy.
Zawsze gdziekolwiek się ruszacie bierzcie ze sobą CV. Oferty są wszędzie, wiszą na wystawach sklepów, znajomi i nawet nowo poznani ludzie mówią wam o ofertach. A wy jesteście przygotowani zawsze.
Jeśli macie jakieś inne uwagi apropo metod szukania pracy to piszcie śmiało. Ten post będzie systematycznie uzupełniany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz