piątek, 23 grudnia 2011

Czy warto się samo zatrudnić ? (założyć firmę)

Myślę, że jeśli jesteście specjalistami w swoim zawodzie a zarabiacie mało to naprawdę warto to robić.
Opowiem to wam na przykładzie. Pewien znajomy fryzjer postanowił pójść na swoje. Zrobił biznes plan, dostał dotacje na założenie firmy i rozpoczął własną działalność. Jest dobrym fachowcem więc postanowił po prostu zaryzykować. Z uzyskanej dotacji kupił samochód, wizytówki, założył stronę internetową i rozpoczął własny biznes. Zaoferował usługę strzyżenia w domu, w dobrej cenie + profesjonalna usługa.
Mogłoby się wydawać, że nie każdy chce żeby ktoś mu się pakował z butami do domu, lecz jeśli usługa jest w dobrej cenie i dopasowana czasowo do klienta?
To dodatkowa korzyść czyli czas oszczędzony na dojazd, dojście do zakładu fryzjerskiego. Jego klienci mogą czekając spokojnie zająć się sprawami domowymi.
Z ciekawości zapytałem go ile zarabiał w zakładzie fryzjerskim? I tu się okazuje, że właściciel zakładu fryzjerskiego płacił najniższą krajową + minimalny procent od zysku przekraczającego 12000!
Czyli jeśli miesiąc był słaby to zarabiała tylko najniższą płacę krajową. Oczywiście właściciel nie chciał żadnych negocjacji płacowych ze swoim pracownikiem, który zarabiał mu średnio 10000 do 15000 miesięcznie. I jak tu nie pójść na swoje?
Polska jest krajem umów śmieciowych i niskich pensji, dlatego jeśli znacie kwoty jakie wasza praca przynosi waszemu pracodawcy a jednocześnie nie chce on wam podwyższać waszej mizernej pensji.
To nie zastanawiajcie się!

2 komentarze:

  1. Oczywiście, że warto :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również uważam, że warto założyć swoją firmę. Wystarczy tylko dobry pomysł, oszczędzone pieniądze lub kredyt. Obecnie w Polsce jest duże bezrobocie, więc taka forma zatrudnienia jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście aby firma przyniosła zyski trzeba w nią zainwestować pieniądze oraz swoją pracę.

    OdpowiedzUsuń