piątek, 3 sierpnia 2012

Jak zainstalować pendrive? Opis..

Instalacja pendrive (pamięć usb) wydaję się czynnością banalną ale nie zawsze. Czasem proces instalacji może być problematyczny.
Pendrive jest to po prostu pamięć nieulotna zwana inaczej pamięcią flash (po odłączeniu od prądu dane na takim nośniku pozostają). Obecnie mamy napędy nierzadko osiągające gigantyczne rozmiary a jednocześnie mieszczące się w kieszeni. Dla chcących poznać więcej szczegółów odsyłam do artykułu w Wikipedii.
Pendrive może służyć do przechowywania każdego typu danych tzn. np. filmów, dokumentów, mp3, zdjęć..
Są również napędy pendrive służące jako klucze licencyjne (do aplikacji), zawierające czytniki linii papilarnych itp.
Jest to niestety nośnik, który łatwo zgubić dlatego możemy kupić napędy zawierające wbudowane szyfrowanie danych lub możemy je zainstalować samodzielnie na nośniku usb.
Pamiętajmy, również, że pendrive może ulec uszkodzeniu dlatego zawsze przechowujmy kopię danych na innym nosniku (cd, dvd, usb, hdd).
Sama instalacja napedu usb jest dosyć prosta:
- uruchamiamy nasz komputer (laptop, stacjonarny)
- wkładamy pendrive (wkładamy do prostokątnego otworu oznaczonego symbolem trójzębu)
- jeśli nasz pendrive nie pasuje, to obracamy go na plecy i ponownie próbujemy włożyć w dziurkę (w końcu wam się uda trafić, nie martwcie się)
- dzięki temu, że obecnie systemy Windows i Linux są bardzo nowoczesne to wasz napęd usb doda się sam do systemu. Musicie tylko cierpliwie poczekać. 
- Przykładowo w systemie Windows z prawej strony na dole ekranu pojawi się informacja, że wykryto nowe urządzenie
- Cierpliwie poczekajmy, nasz system sam znajdzie sterowniki (na ogół obsługa urządzeń usb i ich sterowników jest zautomatyzowana
- Jeśli mamy włączoną opcję "Autoodtwarzanie" to pojawi się nam okienko, że nasz napęd został pomyślnie dodany i możemy wybrać jakąś akcję by np. otworzyć folder lub słuchać muzykę.
- Są również bardziej specjalistyczne urządzenia typu pendrive. Jeśli mamy takie urządzenie a jest też dołączona płyta instalacyjna, to zanim podepniemy pendrive musimy zainstalować z niej sterowniki i oprogramowanie.

Czasem gdy nie odłączyliśmy napęd w trybie bezpiecznym pojawia się okienko informujące, że napęd może być uszkodzony wraz z propozycję przeskanowania w poszukiwaniu błędów.
Ja osobiście zawsze wybieram, że nie chcę sprawdzać błędów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz