wtorek, 6 marca 2012

Jak kupować tanio? (laptopy, samochody, bilety lotniczne..)

Każdy z nas chciałby kupować produkty wartościowe i jednocześnie tanio. Właśnie dla takich ludzi powstały zakupy internetowe. Pomimo wielu przestróg typu "Prawdziwy sklep jest bardziej wiarygodny" lub "Uważaj komu podajesz numer karty kredytowej", to zakupy przez internet mają bardzo wiele zalet.
- Pierwszym przykładem w jaki możecie zaoszczędzić są sklepy internetowe. W większości tych sklepów zaoszczędzamy przez to, że sklep internetowy nie musi utrzymywać wielkich magazynów, utrzymywać nadmiernej ilości pracowników.. Sklepy internetowe po prostu zbierają zamówienia od klientów (na ogół poprzez moduł koszyka zakupów w oprogramowaniu sklepu), i realizują je poprzez zakup w hurtowni i wysyłkę. Sklepy te narzucają niską marżę i dlatego stanowią poważną konkurencję dla powiedzmy stacjonarnych sklepów.
Można by powiedzieć, że do zakupu doliczany jest koszt wysyłki ale to też zależy. Wszystko zależy od kwoty zakupu. Jeśli kupujemy tanio dobrego laptopa, wycieczkę (hehe tu akurat kosztu wysyłki nie ma), ipoda, a nawet samochód ;) to tak naprawdę zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam na gładkie przełknięcie kosztów wysyłki. Pamiętajmy również o tym, że powyżej określonych kwot zakupów sklepy internetowe często przerzucają koszty na siebie. O każdym sklepie możemy znaleźć opinie zarówno negatywne i pozytywne (np. na forach, portalach opiniotwórczych).
- Innym przykładem szukania okazji cenowych są internetowe porównywarki cen. Porównywarki cen pozwalają nam na sprawdzenie w jakich sklepach w Polsce znajdziemy najtaniej dany produkt. Wyniki wyszukiwań możemy w dużym stopniu personalizować wybierając zarówno zakres cen, cechy produktu, lokalizacje..
Przykładowe porównywarki cenowe to:
Turez hotele - znajdziemy tu porównanie oferty hotelowej posortowanej według wybranych przez nas kategorii + aktualne promocje
Porównywarka cen Skąpiec znakomita porównywarka cen, istniejąca już bardzo długo na rynku. Z serwisem współpracuje kilka tysięcy sklepów, tzn. wysyłają informacje o cenach w całej Polsce a skąpiec je porównuje.
Porównywarka cen Ceneo - bardzo podobna do Skąpca. Zawsze warto spojrzeć, która wyszukiwarka wyszuka lepiej ;)
Porównywarka cen Nokaut - kolejna świetna porównywarka cen, będąca bardzo długo na rynku.

Powyższe porównywarki to polscy potentaci na rynku porównywania cen. Cała reszta to naśladowcy tych porównywarek.
Ok więc już nie boimy się zakupów w sklepach i wiemy jak sprawdzić opinie o danym sklepie (na forach, na stronach z opiniami).
- kolejnym wręcz świetnym miejscem na zakupy jest Allegro. Dzięki systemowi komentarzy wiemy na 99% czy warto zaufać sprzedawcy.


Ostatnio przykładowo kupowałem płytki na Allegro (ogólny koszt zakupu około 3000 zł). Sprzedawca nie dość, że miał świetne komentarze to anulował pewien omyłkowy zakup. W sklepie dużej sieci gdy pytałem o te płytki odpowiedzieli, że będę czekał za płytkami 2 tygodnie. Tak więc jeśli już mam czekać to lepiej kupić taniej ;) I dodatkowy bonus - z uwagi na kwotę zakupu dostawa była darmowa :)
To samo dotyczy książek. Ozłocę takiego, który wskaże mi polską księgarnię (również internetową) posiadającą bogaty zbiór przykładowo literatury science fiction po angielsku. Znani potentaci na naszym rynku wydawniczym mają żenujący wybór literatury obcojęzycznej. Dodatkowo większość tytułów to totalna papka komercji, książki często pisane na podstawie scenariuszy do filmów, lub totalnie przereklamowanych autorów. To taka dygresja literacka ;) Wracając do tematu. Książki obcojęzyczne na allegro są co najmniej o połowę tańsze a wybór tytułów jest naprawdę solidny.
Oczywiście w internecie istnieją też systemy zakupów grupowych typu grupon, citeam.. W tych serwisach można trafić na naprawdę niezłe okazje.


Jeśli macie inne pomysły na tanie zakupy to proszę pisać w komentarzach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz