poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Co jest potrzebne aby się wymeldować / zameldować ?

Samo wymeldowanie się i zameldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu jest bardzo proste.
Aby się wymeldować z dotychczasowego miejsca zameldowania wystarczy udanie się do urzędu miasta lub gminy. Można również skorzystać z pomocy pełnomocnika upoważnionego do działania w waszym imieniu jeśli sami nie możecie się z różnych względów wymeldować.
Z tego co można wyczytać na rozmaitych forach to już sam fakt zameldowania się w nowym miejscu na pobyt stały powoduje wymeldowanie z dotychczasowego miejsca zamieszkania.
Jednak dla pewności i uniknięcie zamieszania lepiej najpierw się zameldować a później wymeldować.
Tak więc do urzędu zabieramy:
- dowód osobisty
- książeczkę wojskową jeśli taką mamy
- wypełniony druczek z prośbą o wymeldowanie. Taki druczek znajdziecie np. na stronie internetowej Gminy Kościan. Oczywiście odpowiedni druczek znajdziecie też wpisując w Google "Druk wymeldowania" ;)
I tak naprawdę to wszystko. Z druczkiem potwierdzającym wymeldowanie idziemy się zameldować.
Samo wymeldowanie jest bezpłatne i przebiega bardzo szybko. W przypadku problemów z wymeldowaniem przysługuje nam w ciągu 14dni odwołanie się od decyzji.
W przypadku zameldowania się tak samo potrzebujemy:
- dowód osobisty
- druczek zameldowania
- książeczkę wojskową
- potwierdzenie poświadczające, że jesteśmy właścicielami mieszkania (akt notarialny)
W przypadku gdy nie jesteśmy właścicielami mieszkania to na druczku zameldowania potrzebujemy wypełnioną zgodę właściciela na zameldowanie. Dodatkowo właściciel mieszkania musi się z nami udać (zabierając akt notarialny) do urzędu gminy/miasta.
BNSUA2SFPWD7


niedziela, 26 sierpnia 2012

Czym są kompetencje miękkie? Odpowiedź poniżej..

Czym są te słynne kompetencje miękkie? Są waszym wrzodem na tyłku ;) Czymś czego nie rozumiecie. Powodem dla którego wasza doskonała kandydatura na stanowisko została odrzucona :)
Własnie kompetencje miękkie są konikiem Pań (Panów znam mniej) z działu HR (dział zatrudnienia).
Osoby te muszą mieć co robić i niekoniecznie muszą mieć najwyższe kompetencje.
Osoba z działu rekrutacji również musi jakoś zarabiać na życie tzn. mozolnie odrzucać lub akceptować kandydatów do pracy, maglować ich na każde możliwe sposoby.
Ale skąd taka osoba bierze swoją wiedzę? Oczywiście z książek. Z mniejszej lub większej ilości książek w których są omówione zagadnienia dotyczące oceny osobowości, predyspozycji itd..
Wy również powinniście iść na taką rozmowę przygotowani (dlatego kupcie odpowiednią książkę ;)
Ponieważ sam będąc w szkole korzystałem z bryków (krótkich ściągawek) poniżej omówię kilka tricków zanim zechcecie się porządnie przygotować z książki ;)

Tak więc najpierw czym są kompetencje twarde? To po prostu wasza wiedza, doświadczenie, studia, certyfikaty, staż. Niestety możecie się na kompetencjach twardych przejechać ponieważ panie z działu kadr nie mają pojęcia o waszej dziedzinie wiedzy, zanudzicie je swoją eurydycję i wiedzą ponieważ Wy tak naprawdę macie z nimi rozmawiać prostymi słowami a nie żargonem technicznym.
Musimy ich przekonać kompetencjami miękkimi czyli:
Inicjatywą - musimy panią z HR przekonać, że np. zaproponowaliśmy dane rozwiązanie w firmie bo coś słabo działało. Jeśli nie wykazaliśmy inicjatywy w pracy to możemy np. powiedzieć, że np. poszliście z tortem ;) w odwiedziny do nowych sąsiadów, że organizujecie z przyjaciółmi wycieczki rowerowe ..
Elastycznością - czyli jeśli w pracy dostaliśmy jakieś zadania a nie wykonywaliśmy ich wcześniej to wykażmy również na przykładach, że potrafiliśmy się dostosować do zmian. Przykładowo jeśli do tej pory pracowaliście w sklepie na kasie a nagle ktoś wam kazał dodatkowo zamawiać napoje, to mówcie, że nie baliście się tego i że wykonujecie to świetnie.
Komunikatywność -  czyli to o czym pisałem wcześniej. Żargonem technicznym możecie zaimponować tylko osobie, która go rozumie. Jeśli rozmawiacie z osobą nie techniczną to musicie umieć wyjaśnić skomplikowane kwestie prostym, potocznym językiem.
Kreatywność - trochę wychodzi z inicjatywy. To po prostu wasza umiejętność przedstawienia, że stworzyliście coś nowego. Coś co wyszło od was i zostało dokonane. Coś co wyszło ponad standardowy schemat działania.
Dynamizm - Oznacza to ni mniej ni więc to że nie macie być ospali jak ślimaki. Odpowiadamy śmiało i pewnie. Gdy ktoś was pyta o daną wymyślony problem to zawsze macie być pewni swego i bez bełkotania odpowiedzi ;) Oczywiście nie przesadźcie z szybkością odpowiedzi, nawet jeśli podacie błędną odpowiedz to powinna ona sprawiać wrażenie przemyślanej ;)
Współpraca w grupie - Powinniśmy przekonać pracodawcę, że potrafimy korzystać z wiedzy innych, że potrafimy również przekazać zadania innym osobom. Nie jesteśmy samotnymi geniuszami ;) tylko normalnymi ludźmi.
Zarządzanie czasem - Przekonajmy pracodawcę, że potraficie dotrzymać terminów, że wasz dzień pracy ma jakiś harmonogram..Musimy też zawsze wiedzieć ile czasu wam zajmie dany projekt.

Załóżmy hipotetyczną sytuację umiejętności miękkich:
- Idzie na rozmowę przyszły administrator (informatyk). Na rozmowie są 2 osoby - przyszły kierownik i pani z działu rekrutacji. Pani z działu rekrutacji pyta przy waszym przyszłym kierowniku czy byś potrafił kierować ludźmi? Jaka jest poprawna odpowiedź? To trudne. Pani od rekrutacji oczywiście nie rozumie jaką gafę popełniła. Trudno przecież przy przyszłym szefie mówić, że może się być również szefem? ;)
Niestety tu jest tylko jedna poprawna odpowiedź i powinna przyjść ona w miarę szybko. Tak naprawdę pytając o to pani ta pyta czy umiemy kierować ludźmi jako administratorzy ;p I odpowiadamy. Tak oczywiście. Jako administrator często mówię, że nie wolno tego a tamtego..
A wszystko to przez to, że osoba z działu rekrutacji (pamiętajcie, że z definicji nieomylna) przeczytała kilka książek. 

piątek, 3 sierpnia 2012

Jak zainstalować pendrive? Opis..

Instalacja pendrive (pamięć usb) wydaję się czynnością banalną ale nie zawsze. Czasem proces instalacji może być problematyczny.
Pendrive jest to po prostu pamięć nieulotna zwana inaczej pamięcią flash (po odłączeniu od prądu dane na takim nośniku pozostają). Obecnie mamy napędy nierzadko osiągające gigantyczne rozmiary a jednocześnie mieszczące się w kieszeni. Dla chcących poznać więcej szczegółów odsyłam do artykułu w Wikipedii.
Pendrive może służyć do przechowywania każdego typu danych tzn. np. filmów, dokumentów, mp3, zdjęć..
Są również napędy pendrive służące jako klucze licencyjne (do aplikacji), zawierające czytniki linii papilarnych itp.
Jest to niestety nośnik, który łatwo zgubić dlatego możemy kupić napędy zawierające wbudowane szyfrowanie danych lub możemy je zainstalować samodzielnie na nośniku usb.
Pamiętajmy, również, że pendrive może ulec uszkodzeniu dlatego zawsze przechowujmy kopię danych na innym nosniku (cd, dvd, usb, hdd).
Sama instalacja napedu usb jest dosyć prosta:
- uruchamiamy nasz komputer (laptop, stacjonarny)
- wkładamy pendrive (wkładamy do prostokątnego otworu oznaczonego symbolem trójzębu)
- jeśli nasz pendrive nie pasuje, to obracamy go na plecy i ponownie próbujemy włożyć w dziurkę (w końcu wam się uda trafić, nie martwcie się)
- dzięki temu, że obecnie systemy Windows i Linux są bardzo nowoczesne to wasz napęd usb doda się sam do systemu. Musicie tylko cierpliwie poczekać. 
- Przykładowo w systemie Windows z prawej strony na dole ekranu pojawi się informacja, że wykryto nowe urządzenie
- Cierpliwie poczekajmy, nasz system sam znajdzie sterowniki (na ogół obsługa urządzeń usb i ich sterowników jest zautomatyzowana
- Jeśli mamy włączoną opcję "Autoodtwarzanie" to pojawi się nam okienko, że nasz napęd został pomyślnie dodany i możemy wybrać jakąś akcję by np. otworzyć folder lub słuchać muzykę.
- Są również bardziej specjalistyczne urządzenia typu pendrive. Jeśli mamy takie urządzenie a jest też dołączona płyta instalacyjna, to zanim podepniemy pendrive musimy zainstalować z niej sterowniki i oprogramowanie.

Czasem gdy nie odłączyliśmy napęd w trybie bezpiecznym pojawia się okienko informujące, że napęd może być uszkodzony wraz z propozycję przeskanowania w poszukiwaniu błędów.
Ja osobiście zawsze wybieram, że nie chcę sprawdzać błędów.